Skaitmeninės humanitarikos laboratorija


Sveiki, jeigu esate humanitarinių, socialinių ar tiksliųjų mokslų studentė/as arba dėstytoja/as ir norite sužinoti apie skaitmeninės humanitarikos veiklas bei išmokti naudoti arba kurti kompiuterines duomenų surinkimo, analizės ir vizualizavimo programėles (naudingas rengiant kursinį, bakalaurinį, magistrinį darbą, disertaciją ar straipsnį), ši svetainė skirta Jums.
Išsamiau apie Skaitmeninės humanitarikos laboratoriją (VDU tinklapyje) —>>
Ką skaitmeninės humanitarikos naujokams pataria Harvardo universiteto mokslininkai

(Šiame skyriuje panaudota medžiaga iš Harvardo universiteto studijų dalyko „Introduction to Digital Humanities“, Nuoroda –>)

Tiems, kuriems skaitmeninės humanitarikos veiklos dar nepažįstamos, patyrę mokslininkai pataria:
– Išmėginkite kompiuterinius tyrimų įrankius, pasimėgaukite, pažaiskite su jais, nes jie išplės ir praturtins tyrimus (Suzanne P. Blier).
– Jeigu neaišku, nuo ko pradėti, galima susirasti sau įdomius duomenis ir pagalvoti, į kokius klausimus norime atsakyti tyrinėdami tuos duomenis (Derek Miller).
– Svarbu nebijoti pradėti taikyti skaitmeninius įrankius, nes viskas yra išmokstama. Pradžioje galima pasirinkti vieną ar dvi įdomias programas arba kalbas ir jas išmėginti (Racha Kirakosian).
– Verta pasikalbėti su tyrėjais, kurie jau padarė ką nors įdomaus skaitmeninės humanitarikos srityje; pravartu pabendrauti su techninius darbus atliekančiais asmenimis, kuriems yra tekę dalyvauti tokiuose tyrimuose (Peter Bol).

Skaitmeninės humanitarikos tyrimai padeda įgyti platesnį suvokimą apie tiriamus reiškinius, atskleisti įvairių disciplinų tyrimo klausimus:
– Didelių duomenų masyvų naudojimas, žemėlapių kūrimas, grafikai, modeliavimas yra „novatoriškas ir įdomus būdas kurti naujas žinias ir interpretuoti žmogiškąją patirtį“ (Kelly O’Neill).
– Atsirada galimybė į tyrimus įtraukti įvairių rūšių medžiagą, pvz., kiekybinius ir kokybinius duomenis, kartografinę medžiagą.
– Taikant socialinio tinklo analizę, galime pastebėti ryšius tarp asmenų ir grupių, susikūrusių įvairiuose istoriniuose laikotarpiuose.
– Taikant XML kodą, atsiranda naujos galimybės tyrinėti senovinius tekstus.
„Skaitmeniniai tyrimai ateityje suteiks puikią galimybę naujai pažvelgti į pasaulį, kurį galime atskleisti taikydami naujas technologijas. Įvairių disciplinų mokslininkų vaidmuo yra dalyvauti kuriant šias technologijas ir tapti pažinimo proceso dalimi“ (Suzanne P. Blier).
„Nemenka kultūros istorijos dalis yra ne paplitusių reiškinių, o išimčių tyrimas (pvz., šedevrais laikomi darbai). Kompiuteriniai metodai gali būti naudojami abiem atvejais, tačiau jie bus skirtingi kaip ir pačios tyrimų prielaidos“ (Jeffrey Chnapp).

(išsamiau: žr. Harvardo universiteto vaizdo medžiagą)